Facebook Zaman Tüneli Timeline Kullanımı Gizlilik Ayarları ve Bilgileri


Bir süre önce bir yenilik olarak duyurulan Facebook zaman tüneli uygulaması Şubat ayı sonunda 800 milyon kullanıcısı olan sosyal ağda standart bir yenilik olarak hayata geçiyor. Zaman tüneli kullanımı artık her profil hatta gruplarda dahi standart bir özellik olacak. Facebook timeline sanal hayatımızın bir parçası olacak gibi görünüyor.  Facebook zaman tüneli duyurulduğu günden beri kimi sayfalarda belirdi, kimi sayfalarda ise hiç görünmedi. Uygulamanın çıkış tarihi yılan hikayesine döndü. Ancak artık zaman tüneli Facebook kullanıcılarının tümünün sayfalarında görünür oluyor. Facebook zaman tüneli nedir, nasıl kullanılır, ayarları nasıl yapılır tartışmaları uzun zamandır sürüyor. Birçok sayfa için baş belası olan uygulamanın artık standart olarak her sayfada çıkacağını bilmemizde fayda var. Ayrıca Facebook zaman tüneli nasıl kullanılır bu konuda da artık bir şeyler öğrenmenin zamanı geldi. Birçok kullanıcı güzel örneklerini görünce Facebook zaman tüneli aktif etme bağlantılarını kendi başına aramaya başlamıştı bile. Ancak her uygulama ve ayar değişiminde profillerde sorun olduğu bilindiğinden Facebook zaman tüneli ayarları konusunda da biraz dikkatli olmakta fayda var. Aksi halde bazı istenmeyen sonuçlar doğabilir. Facebook zaman tüneli kapatma artık bir çözüm değil. Facebook zaman tüneli kullanımı konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. İlk zamanlarda profillerde belirmesi ile birlikte Facebook zaman tüneli nasıl iptal edilir arayışına giren kullanıcılar başarılı uygulamalarını gördükçe bu uygulamaya ısınmış gibi görünüyor. Artık uygulamanın her sayfada görünmeye başlaması ile birlikte Facebook zaman tüneli nasıl yapılır, nasıl ayarlanır sorularına cevap aranmaya başlandı. Diyebiliriz ki Facebook zaman tünelinden çıkmak artık bir çözüm değil. Bunun yerine zaman tüneli aktifleştirme ve Facebook timeline ayarları hakkında gerekli bilgileri edinmekte fayda var. Peki, bu uygulama nedir ve Facebook zaman tüneli timeline ne işe yarar?

Facebook Timeline Zaman Tüneli Nasıl Kullanılır?

Zaman Tüneli uygulaması şu an deneme safhasında. Ancak yakın zamanda bütün hesaplarda standart olarak çıkacak. İsteyenlerin 7 günlük bir deneme süresinde uygulamayı deneme şansı bulunuyor. 7 gün sonra ise zaman tünelli sayfanız otomatik olarak güncellenecek.  Zaman tüneli kullanımında en çok merak edilen başkalarının sayfanızı nasıl gördüğü… Bunu öğrenmek için sağ üstteki simgeye tıklayarak listenizdeki kişilere profilinizin nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Facebook timeline üzerinde görünmesini istediğiniz tüm olayları kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Normal sayfanızda da durum böyle aslında ama Facebook zaman tüneli üzerinde bunu daha ayrıntılı olarak yapmak mümkün.

Zaman tünelinde profilinizde bulunan olayların yanındaki yıldız işareti sayesinde önemli bir olayları öne çıkarmak ve belirgin hale getirmek mümkün oluyor. Bu sayede profilinizde iki kolonu kaplayacak ve büyük bir fotoğraf yayınlama şansına sahip olacaksınız.

Facebook Zaman Tüneli Activity Tool

Facebook zaman tüneli nasıl kullanılır merak eden kullanıcıların en çok ilgi göstereceği seçeneklerden birisi Activity Tool özelliği. Bu yeni araç sayesinde tüm hareketliliğinizi takip etmeniz mümkün. Bu araca tıklayarak açılacak olan sayfadan tarihlere göre ayrılmış kategorilerle yaptıklarınızı görebilir ve her şeyi kontrol edebilirsiniz. Zaman Tüneli Activity Tool sayesinde kullanıcıların en çok merak ettikleri beni kimler takip ediyor sorusu da bir nebze cevap bulacak. Facebook üzerindeki hareketlerinizin kimler tarafından takip edilebileceğini ve görülebileceğini de bu araç sayesinde siz belirleyebiliyorsunuz.

Facebook Zaman Tüneli Timline Ayarları

Zaman tüneli uygulaması yakın zamanda tüm Facebook hesaplarında görünecek. Facebook zaman tüneli nedir? Facebook zaman tüneli nasıl kullanılır? Facebook zaman tüneli nasıl kullanılır? Facebook zaman tüneli timeline ayarları nasıl yapılır? Zaman tüneli hakkında merak ettiğiniz her şey burada…

Facebook zaman tüneli aktif etme şuan sizin elinizde olsa da yakın zamanda ister istemez bu uygulamaya geçmek zorunda kalacaksınız. Facebook zaman tüneli ayarları dikkat edilmezse profilinizin tüm gizliliğini açık edebilir. Bu nedenle Facebook zaman tüneli kapatmak artık bir çözüm değil. Facebook zaman tüneli kullanımı hakkında bilgi edinme ve zaman tüneli ayarlarını öğrenmekte fayda var. Facebook zaman tüneli ayarları nasıl yapılır bu konuda birkaç ipucunu sizlerle paylaşmak istedik. Facebook zaman tünelinden çıkmak bu uygulamadan kaçmak giderek zorlaşıyor. Zaman tüneli aktifleştirme süresi deneme sürecinin ardından ay sonunda doluyor. Facebook timeline ayarları hesabınızın gizliliği için büyük önem taşıyor. Bu nedenle Facebook zaman tüneli timeline ne işe yarar, nasıl kullanılır biraz inceleyelim.

Facebook zaman tüneli, profilinizin tüm gizliliğini gözler önüne seren bir uygulama. Zaman tüneli yaptığınız her şeyi, profilinizdeki tüm olayları yıl ay ve gün olarak karşınıza getirecek. Zaman tüneli uygulaması kullanıcıların sosyal ağdaki geçmişlerini birkaç tık ile göz önüne getiriyor. Arkadaşlarınızın sosyal ağ geçmişinize sadece birkaç tıklamayla erişmesi zaman tüneli sayesinde mümkün oluyor. Yeni uygulama zaman tüneli gizlilik ayarları bu nedenle bilinmesi gereken konuların başında geliyor. Aksi takdirde istenmeyen olayların herkes tarafından görünmesi mümkün oluyor. Zaman tüneli internet üzerindeki geçmişinizi bir albüm gibi ortaya saçıyor. Facebook üzerinde yaptığınız bazı paylaşımların bir bölümünü gizlemek istiyorsanız, zaman tüneli gizlilik ayarlarını değiştirmenizde fayda var. Facebook zaman tüneli etkinleştirildikten sonra kullanıcının ayarlarını düzenlemesi için kendisine 7 gün süre tanıyor. Bu süre sonrasında zaman tüneliniz, herkese açılıyor. Facebook zaman tünelini hiç kullanmamak gibi bir şansınız yok. Facebook, zaman içinde tüm kullanıcılarını bu görünüme taşıyacak. Ay sonunda uygulama deneme sürümünden çıkarak tüm hesaplarda aktif olacak. Ancak etkinleşmeden önce 7 gün içerisinde profilinizi ve zaman tüneli ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Facebook Zaman Tüneli Timeline Ne İşe Yarar

Zaman tüneli doğru kullanıldığında oldukça güzel ve görsel açıdan çok beğenilecek bir profil oluşmasına yarayabiliyor. Amacı kullanıcının tüm Facebook geçmişini bir uygulamada birleştirmek olan zaman tüneli kayıt tarihinizden son güncellemenize kadar yaptığınız tüm aktiviteleri tek tık ile erişilebilecek şekilde gün, ay ve yıllara göre sıralıyor. Dilerseniz geçmişe doğru yıl ekleyebiliyorsunuz. Facebook zaman tüneli sayesinde;

Bir kapak ekleme

Geçmişe gitme

Yaptıklarının Dökümü’nü inceleme

Her ayın seçme haberlerini görme

Öne çıkarmak istediğiniz haberlere yıldız verme

Durumunuzu güncelleme

Fotoğrafları görme ve yenilerini ekleme

Uygulamalarda yaptıklarınızı paylaşma

Temel bilgilerinizi düzenleme

Hayatınızdaki önemli gelişmeleri ekleme

gibi etkinliklerde bulunabiliyorsunuz.

Facebook Zaman Tüneli Nasıl Açıp Kapanır?

Kısa bir süre önce uygulamanın haberleri çıkmıştı. Facebook kullanıcıları profillerinde geçmişi bir zaman çizgisi üzerinde yıllara göre düzenleyebilecekler. Zaman tünelini aktif etmek için https://www.facebook.com/about/timeline linkine giderek Zaman Tüneline Geç seçeneğine tıklamanız yeterli oluyor. Facebook zaman tünelinin olmazsa olmazı sizi temsil eden bir kapak fotoğrafı paylaşmanız. Zaman tüneli üzerinde hayat hikayeniz, uygulamalarınız gibi bölümler bulunmaktadır. Zaman tüneline geçmeniz ile birlikte ayarları yapmanız için 7 gün veriliyor. Bu süre içerisinde başkaları zaman tüneli sayfanızı göremiyor. 7 gün içersinde ayarlarınızı yaptığınız takdirde isterseniz süre dolmadan kendiniz uygulamayı herkese açabiliyorsunuz. Zaman tüneline geçtikten sonra 7 gün içerisinde ayarlarınızı yapmazsanız dahi standart ayarlar ile zaman tüneli sayfanızda profilinizde paylaşılmaya başlanıyor.

Zaman tüneli uygulaması profil sayfanızda olduğu gibi sizin denetiminiz altında bulunuyor. Ayarları inceleyerek istediğiniz paylaşımları yayınlayabilir, kısıtlayabilir ya da timeline üzerinden tamamen kaldırabilirsiniz. Zaman tünelinde yayınladığınız bir paylaşım gerekli ayarları yaptıktan sonra sadece önceden izin verdiğiniz kişiler tarafından görülebilecek. İsteğinize göre eskiye dönerek istediğiniz paylaşımları değiştirebilir veya tamamen silebilirsiniz. Paylaşımlarınız dilerseniz sadece zaman tünelinde kaldırabilirsiniz.

Facebook Zaman Tüneli Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Zaman tüneli uygulaması ile birlikte bilgilerinize ve paylaşımlarınıza erişmeden ve sizin adınıza istediği zaman mesaj yazmadan önce sadece bir kez izin istemesini gerektiren yeni bir paylaşım politikası ile birlikte devreye girecek. Bu politika üzerinde bir kısıtlama yapma şansımız yok. Ancak kimlerin olayları ve paylaşımları görebileceğini biz belirleyebilir, belirli erişimlerin izinlerini değiştirebilir ya da paylaşımlarımızı tamamen gizleyebilirsiniz. Bunun için paylaşımı silmemize gerek yok.

Profiliniz üzerinde yaptığını her değişiklik, bir arkadaş ekleme, bir başkasının profiline yazma, bir etkinlik paylaşma, gibi işlemleriniz Facebook tarafından zaman tünelinde Yakınlarda Yaptıkları bölümünde gösterilir. Bu etkinliklerinizin hepsinin ayrıntılı biçimde zamanı ile birlikte paylaşılmasını bilinmesini, görünmesini istemiyorsanız, zaman tünelinde mesaj üzerine geldiğinizde çıkan X işaretine tıklayıp zaman tünelinde gizle veya “yaptığım benzer şeyleri zaman tünelimde gizle” seçeneklerini tıklayarak bu paylaşımlara engel olabilirsiniz.

Facebook gizlilik ayarları bölümünden Etiketler Nasıl Çalışır ve Nasıl Bağlantı Kurarsın ayarlarını yeniden gözden geçirin. Etiket Onayı ayarları ile hangi fotoğraf, yer ve mesaj etiketlerinin görünebileceğini kendiniz belirleyebilirisiniz.

Bir dönem Facebook telefon numaralarını paylaştığı için bir panik havasına sebep olmuştu. Aynı şeyin zaman tüneli içinde yaşanmaması için 4. adımda telefon numaranız “Sadece Ben” seçeneğine göre erişilebilecek şekilde ayarlı olmasına dikkat edin. Daha sonra Hesap Ayarları bölümünden Mobil sekmesine tıklayarak cep telefonu için “Telefon numaramı arkadaşlarımla paylaş” seçeneğini kaldırın. Bütün zaman tüneli ayarlarınızı kişiselleştirdikten sonra başka birisi tarafından nasıl göründüğünü merak ediyorsanız sayfanızda yaptıklarının dökümü başlığı yanında bulunan çark işaretine tıklayarak “Başkasının gözünden gör” seçeneğini kullanın. Açılan sayfada kutucuğa bir arkadaşınızın adını yazarak onun timeline sayfanızı nasıl gördüğünü sizde test edebilirsiniz. Ayrıca herkese açık seçeneği ile arkadaşınız olmayanların sayfanızda neleri gördüğünü test edebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizden bazılarını paylaşmak istemeniz normal. Zaman tüneli üzerinde hangi şehirde yaşadığınız, nereli olduğunuz gibi bilgilerin sizi arayan kişilerin bulmasında yardımcı olması yüzünden paylaşmak isteyebilirisiniz. Bunun gibi ayarları düzenlemek için profil resminizin altında her bir uygulama için bulunan Düzenle seçeneğini tıklayarak açılan sekmede istediğini şekilde erişim ayarlarını yapabilirsiniz. Zaman tüneli üzerinde arkadaş listenizin paylaşılması için arkadaşlar sekmesinde Hepsini Gör seçeneğini tıklayın. Açılan sayfada Düzenle sekmesini tıklayarak arkadaş listenizin kimler tarafından görülebileceğini belirleyin.

Facebook Zaman Tüneli Timeline Kullanımı Gizlilik Ayarları ve Bilgileri

Son olarak Hesap Ayarlarında solda Facebook Reklamları bölümüne gelerek Üçüncü şahıs reklamları ayarını düzenle seçeneğine tıklayarak Buna ileride izin verirsek, bilgilerimi şu kişilere gösterin başlığı altında bulunan ayarları da kişisel zevkinize göre düzenledikten sonra zaman tüneli ayarları konusunda içiniz rahat olabilir.

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

2 Comments

  1. zeyneb diyor ki:

    duvarıma kim giriyoröğrenmek istiyorum..facebook yeniliklerinde böyle bir şey de varmış..yardımcı olursanız sevinirim

  2. ceydA diyor ki:

    gizlilik ayarlarımı düzenliyorum ama her zaman sadece ben oluyor geri. Nasıl düzeltirim

bykekmece evden eve nakliyat ili evden eve nakliyat mraniye evden eve nakliyat sancaktepe evden eve nakliyat pendik evden eve nakliyat evden eve nakliyat
istanbul escort bayan istanbul escort